ПРЕКЉУЧИВАЊЕ КОДОВА У ОКВИРУ ИНТЕРНЕТ ДИСКУРСА У НОРВЕШКОЈ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2021.41.1.3Кључне речи:
прекључивање кодова, Норвешка, друштвене мреже, интернет дискурс, енглескиСажетак
Окосницу рада представља анализа лингвистичког феномена прекључивања кодова и начина на који се манифестује у оквиру интернет комуникације у Норвешкој, пре свега у контексту друштвених мрежа. Почетна хипотеза је постулирана у складу са чињеницом да је интернет дискурс у Норвешкој све више изложен ризику од растуће хегемоније енглеског језика који продире у све друштвене сфере и домене као lingua franca. У теоретско-методолошком оквиру контактне лингвистике, у фокусу рада је истраживање прекључивања кодова за језички пар норвешки и енглески на најпопуларнијим друштвеним мрежама у Норвешкој при чему се испитује релеватност, компексност и функције датог феномена са посебним освртом на главне окидаче и разлоге појављивања алтернације кодова међу групом Норвежана. Тиме се настоје утврдити доминантни механизми, обрасци као и стилистички/прагматички ефекти као резултат употребе одређеног језичког избора.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).