О КУЛТУРОЛОШКИ УСЛОВЉЕНИМ РАЗЛИКАМА У ПОЈМОВНИМ МЕТАФОРАМА У РАЗЛИЧИТИМ ЈЕЗИЦИМА
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2021.41.1.2Кључне речи:
појмовна метафора, културолошка лингвистика, култура, когнитивна лингвистика, културолошка метафора, embodimentСажетак
У овом раду даћу веома кратак приказ културолошке лингвистике и теоријских приступа који се примењују у проучавању појмовне и културолошке метафоре. Осврнућу се на конкретна истраживања која покушавају да утврде међукултурне разлике у појмовним метафорама, али и могуће универзалне метафоре. Главни део рада је посвећен концептуализацијама времена, сликовних схема, осећања, тела, а такође и међукултурним разликама метафора које зависе и од различитих аспеката комуникације (дискурса, односно контекста у ком се налазе). Закључци истраживања могу се сажети у тврдњу да на појмовне метафоре једнако утичу и телесна искуства и културно окружење, те да је за њихово прецизније тумачење потребно узети у обзир спрегу мишљења, језика и културе.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).