UTICAJ STEČENIH ZNANJA I ISKUSTAVA IZ JEZIKA L2 NA UČENJE JEZIKA L3 U LEKSIČKO-GRAMATIČKIM VEŽBAMA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.4Ključne reči:
engleski kao L2, nemački kao L3, transfer znanja i strategija, jezička svesnost, svesnost o učenju jezikaApstrakt
Rad se bavi ispitivanjem uticaja prethodnih znanja i iskustava učenika iz engleskog kao prvog stranog jezika (L2) na učenje nemačkog kao drugog stranog jezika (L3) kod učenika šestog razreda osnovne škole kojima je srpski maternji jezik (L1) pri rešavanju leksičko-gramatičkog zadatka, pri čemu se analizira i refleksija o jezičkim strukturama u L2 i L3 u toku izrade konkretnog zadatka i ukazuje na značaj jezičke svesnosti (language awareness) i svesnosti o učenju jezika (language learning awareness). Osnovu rada čine didaktika i metodika tercijarnih jezika, a sagledavaju se karakteristike nastave nemačkog kao drugog stranog jezika posle engleskog (koncept DaFnE). Rezultati vrednovanja leksičkog zadatka (koji zahteva transfer znanja) potvrđuju pozitivan uticaj L2 na učenje L3 i uspešnost većine učenika L3 jezika u rešavanju zadatka bez obzira na nivo refleksije odnosno jezičke svesnosti. Rezultati vrednovanja gramatičkog zadatka (koji zahteva transfer znanja i strategija, odnosno induktivno zaključivanje) potvrđuju da uspešnost u rešavanju ovog zadatka zavisi od nivoa jezičke svesnosti i svesnosti o učenju jezika, odnosno refleksije.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).