ПРАГМАТИЧКА КОМПЕТЕНЦИЈА СРПСКИХ СТУДЕНАТА ШПАНСКОГ ЈЕЗИКА
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2021.41.1.6%20Кључне речи:
прагматичка компетенција, говорни чинови, одбијање, шпански као страни језикСажетак
Циљ ове студије је да испита прагматичке стратегије које српски студенти шпанског језика користе у говорном чину одбијања. Као метод истраживања, служимо се упитником DCT (Discourse Completion Test). Тачније, представљамо два дијалога у којима учесници морају да одбију све што им се понуди. Рачунамо на две групе: једну групу од 20 српских ученика шпанског језика и једну контролну групу од 20 шпанских изворних говорника. Што се тиче разлика између ове две групе, анализа показује да српски ученици имају тенденцију да користе стратегије извињења праћене адвербијалним интензификаторима (“Lo siento mucho”), елеменат који је ретко коришћен од стране контролне групе. Исто тако, српски ученици шпанског језика често додају маркер учтивости (“por favor”) након молби, што није случај са контролном групом. Како ове две особине нису честе ни у српском језику, резултати нас наводе на закључак да их српски ученици преносе са енглеског, као првог страног језика који већина Срба учи у школи. Такође, контролна група користи детаљнија објашњења и доста лексичких негација (“Imposible”), што није случај са српским ученицима шпанског. Што се тиче сличности, требало би напоменути да обе групе примењују доста неформалних вокатива (“tío, hombre”) и поштапалица (“pues, es que”), две формуле иначе честе у шпанској култури.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).