УСВАЈАЊЕ ЕПИСТЕМИЧКЕ И ДЕОНТИЧКЕ МОДАЛНОСТИ У СРПСКОМ ЈЕЗИКУ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2021.41.1.1Кључне речи:
деонтичка модалност, епистемичка модалност, усвајање матерњег језика, српски језик, међујезичке разликеСажетак
У овом раду описани су резултати експерименталног истраживања усвајања деонтичке и епистемичке модалности које је обављено на узорку изворних говорника српског језика (одрасли и деца на узрасту од 10 година). Резултати истраживања су показали да су деца на овом узрасту само делимично усвојила систем модалних значења: иако се у дечјим одговорима деонтичка модалност конституише као засебна група значења, деца нису била у стању да разликују епистемичка од деонтичких и динамичких модалних значења. За разлику од деце, одрасли испитаници су били у стању да формирају релативно хомогене категорије значења и опишу их на апстрактан начин. Међутим, постојање израженог ефекта контекста (нарочито код млађе групе испитаника) проблематизује генерализацију добијених резултата.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).