ЈЕЗИЧКА ПОСТИГНУЋА УЧЕНИКА ЗАВРШНИХ РАЗРЕДА ОСНОВНИХ ШКОЛА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ОБЛАСТИ НЕМАЧКОГ КАО ДРУГОГ СТРАНОГ ЈЕЗИКА
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.3Кључне речи:
немачки као СЈ2, тестирање, евалуација, језичке компетенције, фонд часоваСажетак
У раду је дата анализа резултата истраживања у области рецептивних језичких вештина и граматичко-лексичких знања, спроведеног у завршним разредима основних школа Републике Србије у којима се немачки учи као други страни језика. Добијени резултати настали су као последица промена курикулумâ страних језика на основношколском нивоу и у раду тумачени су и са аспекта мотивације, узевши у обзир факторе који су социолингвистички оријентисани, као што су друштвено окружење и вредност другог/страног језика, а затим низ индивидуалних фактора, попут личних афинитета, степена ефикасности и циља учења језика. Циљ рада је пре свега указати на негативне последице одлуке о смањењу фонда часова другог страног језика, као и о одабиру и одобравању наставног материјала, садржине курикулума, која је између осталог осталог довела и до пада мотивације код ученика, јер СЈ2 у поређењу са енглеским готово неминовно задобија имплицитни статус компликованијег, чак и мање битног језика.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).