ДЕЦЕНТРАЦИЈА И РЕФЛЕКСИВНОСТ: ДИДАКТИЧКО ИСКУСТВО У ОБЛАСТИ ФРАНЦУСКОГ КАО СТРАНОГ ЈЕЗИКА
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.5Кључне речи:
дидактика француског као СЈ, културна компетенција, децентрација, рефлексивнос, емпатија, симпатија, споразумевањеСажетак
Овај чланак представља педагошко искуство у области француског као страног језика у међукултурном контексту Филолошког факултета Универзитета у Београду 2016. године. У учионици, интеркултуралност подразумева рефлексивно културно преиспитивање које води ка децентрацији, чија последња фаза види позитивно културно укрштање међу актерима. Замке којих се треба чувати су акултурација (симпатија наспрам емпатије), аутентични документи и недостатак контекстуализације. Две лекције о којима се говори у овом чланку фокусирале су се на концепт наследства - српску славу, карневал Бинче и метохијске манастире. Анализирамо како су наше културне пројекције, недостатак контекстуализације и писаних докумената, као и држање ученика спречили прави међукултурни дијалог. Затим, као закључак, предлажемо неке стратегије и праксе којима је циљ решавање проблема са којима смо се суочили, односно повећање децентрације - организовање групе у подгрупе, коришћење окренутог модела учионице, извршавање задатака у складу са приступом оријентисаним на акцију.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).