DECENTRACIJA I REFLEKSIVNOST: DIDAKTIČKO ISKUSTVO U OBLASTI FRANCUSKOG KAO STRANOG JEZIKA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.5Ključne reči:
didaktika francuskog kao SJ, kulturna kompetencija, decentracija, refleksivnost, empatija, simpatija, sporazumevanjeApstrakt
Ovaj članak predstavlja pedagoško iskustvo u oblasti francuskog kao stranog jezika u međukulturnom kontekstu Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu 2016. godine. U učionici, interkulturalnost podrazumeva refleksivno kulturno preispitivanje koje vodi ka decentraciji, čija poslednja faza vidi pozitivno kulturno ukrštanje među akterima. Zamke kojih se treba čuvati su akulturacija (simpatija naspram empatije), autentični dokumenti i nedostatak kontekstualizacije. Dve lekcije o kojima se govori u ovom članku fokusirale su se na koncept nasledstva - srpsku slavu, karneval Binče i metohijske manastire. Analiziramo kako su naše kulturne projekcije, nedostatak kontekstualizacije i pisanih dokumenata, kao i držanje učenika sprečili pravi međukulturni dijalog. Zatim, kao zaključak, predlažemo neke strategije i prakse kojima je cilj rešavanje problema sa kojima smo se suočili, odnosno povećanje decentracije - organizovanje grupe u podgrupe, korišćenje okrenutog modela učionice, izvršavanje zadataka u skladu sa pristupom orijentisanim na akciju.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).