РАДИО И ТВ ВЕСТИ У НАСТАВИ ВЕШТИНЕ РАЗУМЕВАЊА ГОВОРА СТРАНОГ ЈЕЗИКА СТРУКЕ – ПРИМЕНА СТРАТЕГИЈА
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2017.37.1.11Кључне речи:
радио и ТВ вести, вештина слушања и разумевања говора, стратегије разумевања говора, невербална комуникацијаСажетак
Педагошка вредност аутентичних материјала (радио и ТВ вести) за развијање вештине разумевања говора испитана је на 83 студента економије који енглески језик уче као језик струке. Спроведено истраживање имало је за циљ да утврди да ли изложеност радио и ТВ вестима после два семестра наставе доводи до побољшања вештине разумевања говора, и у ком формату је оно израженије: аудио или видео. Други циљ истраживања био је да испита да ли систематска настава стратегија разумевања говора доводи до побољшања у разумевању ове две врсте инпута. Поређењем резултата предтеста и посттеста по завршеној настави утврђено је да су испитаници експерименталне групе, који су били изложени систематској настави стратегија разумевања говора, више напредовали у разумевању говора у односу на испитанике контролне групе, као и да је већи напредак у обе групе забележен код разумевања ТВ вести. Ови резултати у корист видео формата и стратегија разумевања говора потврђују значај њихове примене у настави.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).