НАСТАНАК И ЗНАЧЕЊЕ ПОЈМА ФРАНКОФОНИЈЕ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.1Кључне речи:
франкофонија, француски језик, језички простор, културни простор, политичко-економски просторСажетак
У раду најпре дајемо кратак историјат настанка појма франкофоније, потом његове дефиниције односно значења, промене и прилагођавања потребама новог модерног времена и новим животним околностима. У почетку повезане заједничком употребом француског језика у комуницирању, франкофоне земље последњих деценија проширују своје активности на разне области људског деловања. Указујемо пре свега на неопходност да се француски језик данас развија прилагођавајући се језичкој и културној традицији и особеностима бројних франкофоних земаља на пет континената. Представљамо и главне етапе у развоју идеје о франкофонији, као и неке од најважнијих званичних државних и невладиних међународних франкофонских организација.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).