ТВОРБА РЕЧИ И РЕКУРЕНТНИ ОБРАСЦИ КОД СУФИКСА У САВРЕМЕНОМ ГРЧКОМ ЈЕЗИКУ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.2Кључне речи:
деривација, суфиксација, новогрчки, глаголи, аналогија, метонимијско и метафоричко пресликавањеСажетак
У овом чланку се тврди да се деривацији може приступити помоћу когнитивног модела заснованог на употреби, објављујући да концептуални процеси мотивишу граматичке појаве, како тврде Brdar (2007), Langacker (2009), Radden and Kövecses (1999) и Ruiz de Mendoza & Galera-Masegosa (2014). Докази се добијају испитивањем новогрчких глагола који оцртавају начин извођења, а посебно суфиксације. Другим речима, студија обухвата ограничено етимолошко истраживање над два продуктивна и честа глаголска наставка на грчком –ízo и –óno. Тестирани глаголи -σκοτιζω [skot-ίzo] према σκοτώνω [skotόno], φορτίζω [fortίzo] наспрам φορτώνω [fortόno], ζυγίζω [ziγίzo] наспрам ζυγώνω [ziγόno], κεντρίζω [kendrίzo] наспрам κεντρώνω [kendrόno], and θυμίζω [θimίzo] наспрам θυμώνω [θimόno] деле исти корен; међутим, суфикси који су им придружени, наиме, -izo и -όno, диверзификују значење које доводи до различитих сценарија, који повремено носе фигуративно значење или су настали услед метонимијског или метафоричког пресликавања.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).