ELF – КОНЦЕПТ И ПЕДАГОШКЕ ИМПЛИКАЦИЈЕ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.6Кључне речи:
енглески језик као лингуа франца, варијетети енглеског језика, одговарајућа педагогија, одговарајућа методологија, способност прилагођавања, преговарање значења, настава енглеског језикаСажетак
Циљ рада је да представи основне теоријске постулате концепта енглеског језика као лингуа франца (English as a lingua franca, ELF), варијетета који бележи одступања од стандарда енглеског језика. На основу приказа релевантних истраживања из области прагматике, фонологије, лексике и граматике, закључујемо да ELF поседује карактеристике неутралног језика погодног за употребу у интеркултуралној комуникацији. Увођење енглеског као лингуа франца у педагошку праксу и језичку образовну политику имплицира промене у приступу који се базира на конвенционалном прескриптивизму. Концепт ELF намеће креирање „одговарајућих педагогија и методологија“ које развијају „способности прилагођавања“ у језику и теже „преговарању значења“ (negotiation of meaning) (Thomas 1995: 22).
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).