ELF – KONCEPT I PEDAGOŠKE IMPLIKACIJE
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.6Ključne reči:
engleski jezik kao lingua franca, varijeteti engleskog jezika, odgovarajuća pedagogija, odgovarajuća metodologija, sposobnost prilagođavanja, pregovaranje značenja, nastava engleskog jezikaApstrakt
Cilj rada je da predstavi osnovne teorijske postulate koncepta engleskog jezika kao lingua franca (English as a lingua franca, ELF), varijeteta koji beleži odstupanja od standarda engleskog jezika. Na osnovu prikaza relevantnih istraživanja iz oblasti pragmatike, fonologije, leksike i gramatike, zaključujemo da ELF poseduje karakteristike neutralnog jezika pogodnog za upotrebu u interkulturalnoj komunikaciji. Uvođenje engleskog kao lingua franca u pedagošku praksu i jezičku obrazovnu politiku implicira promene u pristupu koji se bazira na konvencionalnom preskriptivizmu. Koncept ELF nameće kreiranje „odgovarajućih pedagogija i metodologija“ koje razvijaju „sposobnosti prilagođavanja“ u jeziku i teže „pregovaranju značenja“ (negotiation of meaning) (Thomas 1995: 22).
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).