O časopisu
Časopis Živi jezici objavljuje radove iz oblasti glotodidaktike, lingvistike i primenjene lingvistike, filologije i studija kulture, kao i bibliografije, hronike i prikaze naučne, stručne, udžbeničke i priručne literature. Časopis je otvorenog pristupa, a prilozi prolaze kroz proces dvostruke anonimne recenzije.
Godine 1957. u Beogradu je osnovan časopis Živi jezici, glasilo Društva za strane jezike i književnosti Srbije. Glavni urednik je bio Aleksandar Belić, jedan od najvećih srpskih lingvista svih vremena. Prvi broj nosio je oznaku Godina I, broj 1-2, i u njemu su se, u skladu sa programatskim opredeljenjem uredništva, pojavili prvi prilozi posvećeni nastavi i učenju stranih jezika u našoj sredini, uključujući i kritičke glasove, kao što je bio onaj Zlatka Melvingera, koji je – poput kakvog našeg savremenika – ukazivao na neefikasnu nastavu stranih jezika, manjak prakse u učenju stranih jezika, nedovoljan broj obučenih nastavnika, oskudicu u školskim prostorijama, „pretrpanost učenika u odeljenjima, nedostatak savremenih tehničkih sredstava“. Jedna od misija novopokrenutog časopisa bila je i podrška i promocija najmlađe filološke nauke, koja je u tom trenutku bila tek u nastajanju – glotodidaktike. Prvi put su u jednom ozbiljnom naučnom i stručnom glasilu glotodidaktičari mogli objavljivati rezultate svojih istraživanja, kao i svoja razmišljanja o jezičkoj obrazovnoj politici i drugim pitanjima od značaja za unapređivanje nastave stranih jezika u našoj sredini i šire; sfera uticaja časopisa, naime, nije obuhvatala samo Srbiju, već čitav tadašnji jugoslovenski prostor – u njemu su priloge objavljivala neka od najvećih imena srpske i jugoslovenske lingvistike i primenjene lingvistike, a njihovi radovi su neretko bili prekretnica u nastavi stranih jezika ili su pak nagoveštavali neophodnost uvođenja novih i inovatnivnih oblika nastave i metoda u nastavnom radu. Osim toga, svoje radove su u Živim jezicima objavljivali i nastavnici osnovnih i srednjih škola, koji su iznosili svoja iskustva u nastavi stranog jezika, kao i pedagozi i didaktičari. Pored naučnih radova iz jezika i književnosti, u stalne rubrike časopisa su od samog početka spadali i prikazi novih udžbenika, ali i drugih publikacija iz svih domena filologije, kao i prilozi iz prakse i hronika koja je beležila aktivnosti Društva.
U prvom periodu istorijata ovog značajnog časopisa objavljeno je trideset pet jednotomnih ili dvotomnih brojeva, sve dok se 1994. godine pred čitaocima nije našao poslednji broj, pripreman u prethodne dve godine (1992-1993.) Usled komplikovnih okolnosti, ovo glasilo se u naredne 22 godine nije pojavljivalo pred čitalaštvom. Uvereno da mlada glotodidaktička nauka i dalje potrebuje sopstveno glasilo, Društvo za strane jezike i književnosti donelo je 2015. godine odluku o obnavljanju časopisa Živi jezici. Godine 2016. je ponovo pokrenuto izdavanje časopisa, koji od 2020. spada u naučne časopise kategorije M52 prema važećem Pravilniku o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Uredništvo časopisa očekuje njegovo skoro pozicioniranje među internacionalnim naučnim filološkim časopisima iz oblasti teorijske i primenjene lingvistike, teorije književnosti, kao i didaktike i metodike nastave stranih jezika i književnosti.