ABDUKTIVNO REZONOVANJE KAO REZULTAT TRANSJEZIČKE KOMUNIKATIVNE AKTIVNOSTI U MULTIKULTURNOM FORMALNOM KONTEKSTU
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2020.40.1.8Ključne reči:
abduktivno rezonovanje, strategije u učenju stranih jezika, višejezičnost, transjezička komunikativna aktivnost, anticipacija, međujezičko zaključivanjeApstrakt
Cilj ovog rada je da ukaže da je učionica stranog jezika u Internacionalnoj školi multikulturni dinamički prostor koji svojim plurilingvalnim učenicima pruža mogućnost da objedine jezičke kodove koje su ranije upotrebljavali odvojeno i na različitim mestima. Spajajući tako različite dimenzije svojih znanja, iskustava i kognitivnih kapaciteta, učenici prvenstveno uočavaju onaj deo novog ili nepoznatog vokabulara koji ima sličnosti sa njima već poznatim leksemama, prvenstveno sa jedinicama iz maternjeg jezika, ali i sa vokabularom nekog drugog, njima poznatog, jezika. U trenutku detekcije sličnosti između nepoznate reči stranog jezika i poznate reči iz znanog jezika, kod učenika se pokreće mentalni mehanizam čiji rezultat je stvaranje pretpostavke o obliku ili značenju date reči. Ovaj metalni mehanizam stvaranja hipoteze naziva se abduktivno rezonovanje. U radu se slede principi kvalitativnog istraživačkog metoda, odnosno analiziraju se i tumače odgovori učenika na osnovu prethodno sakupljenih podataka iz testa prepoznavanja reči. Rezultati istraživanja svedoče da je primena abduktivnog načina razmišlja kod plurilingvalnih učenika u multikulturnom formalnom kontekstu u skladu sa metodom transjezičke komunikativne aktivnosti, odnosno da već razvijene jezičke sposobnosti u dva ili više jezika, samim tim i poznavanje više kultura, pospešuje kritičko razmišljanje i zaključivanje, kao i da stvara prostor za slobodno, originalno i kreativno jezičko ispoljavanje.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).