MM OPERACIONALIZOVANJE GOVORNOG KONSTRUKTA U TESTU ENGLESKOG KAO STRANOG JEZIKA KOJI SE SPROVODI PUTEM INTERNETA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2019.39.1.1Ključne reči:
govorni zadatak, testni zadatak, TOEFL iBT, govorna konstrukcija, govorna ocena, autentičnostApstrakt
Poslednjih godina, testovi govora su sastavni deo standardizovane jezičke procene zato što korisnici testova očekuju da kandidati budu u stanju da efikasno komuniciraju na stranom jeziku, da jezik koriste u različite svrhe i na različite načine (Powers 2010: 1). Internet-testiranje engleskog kao stranog jezika zasnovano je tako da upućuje na brojne jezičke svrhe koristeći sve četiri jezičke veštine, nezavisno ili integrisano. U ovom radu koristimo izmenjenu verziju Bahmanovog i Palmerovog okvira karakteristika testnog zadatka (1996) da analiziramo govorne zadatke u Odeljenju za govor TOEFL i iBT, identifikujući govorne svrhe na koje test upućuje kroz proces operacionalizacije konstrukta. Otkrića nam pomažu da razmislimo o autentičnosti testnih zadataka, kao i o podudarnosti između testnih zadataka i govornih zadataka u domenima korišćenja ciljnog jezika. Pored toga, analiza zadatka otkriva i ograničenja testa u vezi sa situacionom/ interakcionom autentičnošću zbog veštačkog načina na koji test radi.
Ključne reči: govorni zadatak, testni zadatak, TOEFL iBT, govorna konstrukcija,
govorna ocena, autentičnost
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).