GLOBALNA SIMULACIJA U NASTAVI STRANIH JEZIKA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.6Ključne reči:
globalna simulacija, zadatak, autentični dokumenti, interakcija, kreativnostApstrakt
Pre nekoliko decenija pojavila se, u okviru akcione pedagogije, nova tehnika koja podrazumeva kombinovanje jezičkih, lingvističkih i kulturoloških ciljeva na kreativan i maštovit način: globalna simulacija. U prvom delu rada daćemo prikaz upotrebe globalnih simulacija na opštim kursevima stranih jezika kao i u nastavi jezika za posebne namene i pokazati na koji način globalne simulacije unose novine u pedagošku praksu. Zatim ćemo predstaviti sopstveno iskustvo, koje se zasniva na zadacima koje su studenti druge godine visokoškolske ustanove FEFA u Beogradu, a koji uče francuski kao izborni predmet, izvršavali u okviru projekta „Život preduzeća“. Rezultati istraživanja pokazuju kako ovaj način rada, osim što doprinosi podizanju motivacije kod studenata, jer im pruža priliku da se izražavaju bez ograničenja i da slobodno komuniciraju unutar grupe, doprinosi proširivanju jezičkih i kulturoloških znanja, bogaćenju vokabulara i uvežbavanju usmene i pismene produkcije uvođenjem raznolikih izvora i putem direktnog pristupa stranom jeziku i kulturi.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).