IGRANJE ILI UČENJE: NEPOMIRENI DUALITETI U STAVOVIMA UČESNIKA NASTAVNOG PROCESA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2017.37.1.10Ključne reči:
igralačko učenje, komunikativna nastava, nastava stranih jezika, obrazovna ideologija, stavovi, učenje gramatikeApstrakt
Savremena nastava jezika za cilj postavlja usavršavanje svih jezičkih kompetencija kako bi kandidat postao uspešan i samostalan korisnik ciljnog jezika. Iako su ove ideje prisutne na različitim nivoima jezičkog obrazovanja, rezultati ovog kvalitativnog istraživanja, sprovedenog tokom reforme studijskih programa na Filološkom fakultetu u Beogradu, ukazuju da ne postoji uvek suštinsko razumevanje pomenutih principa, što ponekad vodi njihovoj kontradiktornoj interpretaciji. Naime, nije dovoljno da predavači i studenti budu upoznati sa savremenim tokovima nauke o jeziku jer to ne utiče na promenu njihovog pristupa nastavi, odnosno učenju jezika. Od ključne je važnosti stvoriti uslove da učesnici preispitaju svoja duboka uverenja i stavove o obrazovanju, kako bi se i njihovo delovanje suštinski promenilo.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).