NEOHELENSKE STUDIJE DANAS – PRILOG ISTORIJI UČENJA GRČKOG JEZIKA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.13Ključne reči:
grčki jezik (kao strani), diglosija, nastava, učenje, dijaspora, SrbijaApstrakt
U radu je ukratko prikazan istorijat učenja grčkog jezika sa kratkim osvrtom na diglosiju kao problem koji je prevaziđen sredinom prošlog veka kada opšti jezik (κοινή νεοελληνική γλώσσα) postaje zvanični jezik Republike Grčke. Ukratko su istaknuta pitanja koja se odnose na istraživanje nastave i učenja modernog grčkog jezika: ko ga je sve i iz kojih razloga učio kao strani, kakve su bile potrebe i koliko je bilo interesovanje za njegovo učenje, u matici i dijaspori, kao i koji je bio profil nastavnika. Najzad, kada je reč o institucionalizovanoj nastavi grčkog jezika, dva su poglavlja posvećena počecima nastave grčkog jezika kod Srba i nastavi modernog grčkog jezika na univerzitetskom nivou. Posebno je istaknuto osnivanje Katedre za neohelenske studije, što predstavlja početak univerzitetske nastave modernog grčkog jezika u Srbiji.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).