STAVOVI STUDENATA GERMANISTIKE O PRISUSTVU INTERKULTURNIH ELEMENATA U UNIVERZITETSKOJ NASTAVI NEMAČKOG KAO STRANOG JEZIKA
Ključne reči:
kultura, interkulturna kompetencija, interkulturna glotodidaktika, kulturni elementi u nastavi, nastava stranog jezika, interkulturnost u nastavi stranih jezikaApstrakt
Univerzitetska nastava nemačkog kao stranog jezika najčešće se definiše preko dva aspekta: nastave savremenog nemačkog jezika i predmeta koji se bave znanjima o jeziku. Predmet Savremeni nemački jezik tako čini okosnicu nastave savremenog nemačkog jezika u okviru modula Jezik, književnost, kultura na Katedri za germanistiku na osnovnim studijama na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Stoga je opravdano očekivati da se tokom studija studenti upoznaju i sa kulturom ne samo zemlje čiji jezik uče, već i zemlje iz koje dolaze. Budući da su jezik i kultura nerazdvojno povezani, cilj ovog rada jeste da ispita u kojoj meri su interkulturni sadržaji zastupljeni u nastavi Savremenog jezika. Istraživanje je usmereno na procenu studenata o prisutnosti kulturnih elemenata u nastavi, a za potrebe istraživanja sačinjen je upitnik. Dobijeni podaci poslužiće kao podstreh za osvežavanje kurikuluma na ovom predmetu.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).