ДВОЈЕЗИЧНА (СРПСКО-ЕНГЛЕСКА) НАСТАВА У ВОЈВОДИНИ: УВОЂЕЊЕ И ПРВИ РЕЗУЛТАТИ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.10Кључне речи:
двојезична настава, српски језик, енглески језик, вртић, основна школа, средња школа, Војводина, ефекти двојезичне наставеСажетак
Овај рад има два циља. Прво, он описује обуку коју је прошла прва генерација васпитача и наставника који су се припремали да од септембра 2011. године започну са реализацијом двојезичне наставе у образовним установама у Војводини у којима су били запослени. Тиме се покушавају истаћи и примери добре праксе и они аспекти обуке који нису дали жељене резултате, с намером да се помогне свима који ће у будућности организовати или спроводити сличне обуке. Друго, у раду се приказују први резултати мерења ефеката двојезичне наставе добијени три године након њеног увођења. Они показују да се највећа предност ученика који прате наставу на два језика очитује у првом и другом разреду основне школе, да је четврти разред прекретница и да у свим осталим разредима боље резултате постижу ученици који наставу прате само на матерњем језику.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).