DVOJEZIČNA (SRPSKO-ENGLESKA) NASTAVA U VOJVODINI: UVOĐENJE I PRVI REZULTATI
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.10Ključne reči:
dvojezična nastava, srpski jezik, engleski jezik, vrtić, osnovna škola, srednja škola, Vojvodina, efekti dvojezične nastaveApstrakt
Ovaj rad ima dva cilja. Prvo, on opisuje obuku koju je prošla prva generacija vaspitača i nastavnika koji su se pripremali da od septembra 2011. godine započnu sa realizacijom dvojezične nastave u obrazovnim ustanovama u Vojvodini u kojima su bili zaposleni. Time se pokušavaju istaći i primeri dobre prakse i oni aspekti obuke koji nisu dali željene rezultate, s namerom da se pomogne svima koji će u budućnosti organizovati ili sprovoditi slične obuke. Drugo, u radu se prikazuju prvi rezultati merenja
efekata dvojezične nastave dobijeni tri godine nakon njenog uvođenja. Oni pokazuju da se najveća prednost učenika koji prate nastavu na dva jezika očituje u prvom i drugom razredu osnovne škole, da je četvrti razred prekretnica i da u svim ostalim razredima bolje rezultate postižu učenici koji nastavu prate samo na maternjem jeziku.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).