ШКОЛСКА НАСТАВА НЕМАЧКОГ ЈЕЗИКА КАО СТРАНОГ СА ЕЛЕМЕНТИМА И БЕЗ ЕЛЕМЕНАТА ДРАМСКЕ ПЕДАГОГИЈЕ: СА ФОКУСОМ НА УЧЕЊЕ И ПОДУЧАВАЊЕ ВОКАБУЛАРА
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2019.39.1.3Кључне речи:
школски контекст, драмска педагогија, немачки језик као страни, подучаванје и ученје вокабулараСажетак
Овај чланак представља кратак преглед ауторкиног докторског рада који се бави истраживањем разлика између двају приступа у настави немачког језика као страног у погледу на когнитивне и афективне варијабле: између традиционалног и драмски оријентисаног приступа настави. Истраживање је спроведено у две основне школе у Србији у оквиру ког су ученици петог разреда (н=60) из три одељења тестирани и испитивани путем разних инструмената. Подаци су анализирани дескриптивном и инференцијалном статистиком. Док је у докторском раду стављен фокус на предавање граматике, овај рад има за циљ да представи обраду новог вокабулара као и његово увежбавање према једном и другом приступу настави. Теоријска расправа допуњена је припремама за наставу које су коришћене током ауторкине интервенције у контролним одељењима, која су учила традиционално, и експерименталном одељењу, које је учило по принципима драмске педагогије. На примеру наставне јединице „Школски предмети“ приказано је како се истом градиву може приступити на два различита начина. Крај овог рада чини сажетак резултата истраживања и закључка који се изводи за рад у школској настави немачког језика као страног.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).