МЕЂУЈЕЗИЧКА ИНТЕРФЕРЕНЦИЈА ПРИ УСВАЈАЊУ ГРАМАТИКЕ РУСКОГ ЈЕЗИКА НА ПРИМЕРИМА ГИМНАЗИЈЕ «СВЕТИ САВА» И ТРИНАЕСТЕ БЕОГРАДСКЕ ГИМНАЗИЈЕ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.7Кључне речи:
међујезичка граматичка интерференција, други страни језик, тестирање, принцип једне тешкоће, морфологија, синтакса, гимназијаСажетак
Циљ нашег истраживања био је да испита међујезичку интерференцију при усвајању различитих граматичих облика руског језика, који су већ дефинисани као „слабе тачке“ за говорнике српског језика. Наиме, граматичка интерференција између ова два језика неретка је појава и често представља сметњу у усвајању руског језика код говорника чији је српски језик матерњи. Имајући ово у виду, направили смо тест, у коме смо уврстили управо оне облике у којима се испитанику може десити лако да погреши, јер ће га исти облик српског језика „повући“ да направи грешку, мотивисану обликом матерњег језика. После анализе тестова закључили смо да су наше хипотезе тачне, односно, да знање појединих граматичких облика српског језика отежава усвајање истог облика у руском језику. Будући да су претпоставке потврђене, понудили смо неколико решења датог проблема.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).