MEĐUJEZIČKA INTERFERENCIJA PRI USVAJANJU GRAMATIKE RUSKOG JEZIKA NA PRIMERIMA GIMNAZIJE «SVETI SAVA» I TRINAESTE BEOGRADSKE GIMNAZIJE
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2018.38.1.7Ključne reči:
međujezička gramatička interferencija, drugi strani jezik, testiranje, princip jedne teškoće, morfologija, sintaksa, gimnazijaApstrakt
Cilj našeg istraživanja bio je da ispita međujezičku interferenciju pri usvajanju različitih gramatičih oblika ruskog jezika, koji su već definisani kao „slabe tačke“ za govornike srpskog jezika. Naime, gramatička interferencija između ova dva jezika neretka je pojava i često predstavlja smetnju u usvajanju ruskog jezika kod govornika čiji je srpski jezik maternji. Imajući ovo u vidu, napravili smo test, u kome smo uvrstili upravo one oblike u kojima se ispitaniku može desiti lako da pogreši, jer će ga isti oblik srpskog jezika „povući“ da napravi grešku, motivisanu oblikom maternjeg jezika. Posle analize testova zaključili smo da su naše hipoteze tačne, odnosno, da znanje pojedinih gramatičkih oblika srpskog jezika otežava usvajanje istog oblika u ruskom jeziku. Budući da su pretpostavke potvrđene, ponudili smo nekoliko rešenja datog problema.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).