Уређивачка политика

Часопис Живи језици објављују Друштво за стране језике и књижевности Србије и Филолошки факултет Универзитета у Београду. Часопис излази једном годишње, а рукописи се прихватају током целе године.

Часопис објављује оригиналне радове из области примењене лингвистике, учења и подучавања (страних) језика, лингвистике, културних и књижевних студија. Аутори могу приложити рукописе који представљају оригинална научна истраживања, прегледне чланке, приказе, хронике, извештаје и библиографије.

Већ објављени радови или радови упућени на објављивање на другом месту не прихватају се на разматрање. Уколико је рад био изложен на научном скупу у виду усменог саопштења (под истим или сличним насловом), податак о томе треба да буде наведен у посебној напомени, по правилу при дну чланка.

Живи језици су часопис отвореног приступа.

Часопис Живи језици нема никаква потраживања од својих аутора и других корисника, било да се ради о достављању рукописа, објављивању прилога или читању већ објављених радова.

ПОСТУПАК РЕЦЕНЗИЈЕ

Сви приспели радови подлежу рецензији. Циљ рецензије је да уреднику помогне у доношењу одлуке о томе да ли рад треба прихватити или одбити и да кроз процес комуникације са ауторима побољша квалитет рукописа.

Рецензија у часопису Живи језици је анонимна, што значи да је идентитет аутора непознат рецензентима и обрнуто и то пре, током и након поступка рецензије.

Радове рецензирају по два компетентна рецензента. У случајевима када је то неопходно, главни и одговорни уредник може да тражи мишљење других рецензената. Главни и одговорни уредник даје рецензенту рок од месец дана да напише рецензију. За тај посао рецензент не добија новчану накнаду (хонорар).

Избор рецензената спада у дискрециона права уредника. Рецензенти морају да располажу релевантним знањима о области којом се рукопис бави и не препоручује се да буду из исте установе у којој је аутор рада запослен. Међу рецензентима датог рада не сме бити ни лице које је у скорије време у коауторству са датим аутором објавило рад. Главни и одговорни уредник гарантује да ће пре слања рукописа на рецензију из њега бити уклоњени лични подаци аутора (пре свега, име и афилијација) и да ће се предузети све разумне мере како би идентитет аутора остао непознат рецензентима до окончања поступка рецензије.

Одабраном рецензенту доставља се образац који садржи низ питања на која треба одговорити, а која рецензенту указују на аспекте које треба обухватити како би се донела одлука о објављивању односно одбијању рада. У завршном делу обрасца, од рецензента се очекује да наведе своја запажања и предлоге како да се поднети рукопис побољша. Ако се рад одбија или ако рецензент захтева измене у раду, онда ту своју одлуку мора детаљније да образложи. Ако се већ похвално изјаснио о раду у одељку у коме је одговорио на претходно постављена питања у обрасцу, рецензент није обавезан да све то понови у закључној оцени.

Током поступка рецензије уредник може да захтева од аутора да доставе додатне информације (укључујући и примарне податке), ако су оне потребне за доношење суда о научном доприносу рукописа. Уредник и рецензенти морају да чувају такве информације као поверљиве и не смеју их користити за стицање личне користи.

Редакција је дужна да обезбеди контролу квалитета рецензије. У случају да аутори имају озбиљне и основане замерке на рачун рецензије, Редакција ће проверити да ли је рецензија објективна и да ли задовољава високе академске стандарде. Ако се појави сумња у објективност или квалитет рецензије, уредник ће тражити мишљење других рецензената.

Аутор је дужан да измени рад у складу са евентуалним примедбама рецензената у предвиђеном року, као и да уради коректуру самог текста уколико се то од њега буде захтевало. Неадекватно обликовани радови враћају се ауторима на поновну дораду. О свим изменама које аутор изврши мора обавестити Редакцију тако што ће обележити места која су измењена.

ОТВОРЕНИ ПРИСТУП

Живи језици су часопис отвореног приступа. Сви чланци се могу бесплатно преузети са веб странице часописа https://zivijezici.fil.bg.ac.rs. Електронска верзија часописа објављује се истовремено са штампаном верзијом. Сви чланци су отвореног приступа у складу са препорукама Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)

Дигитални примерци часописа архивирани су у Дигиталном репозиторијуму Народне библиотеке Србије.

САМОАРХИВИРАЊЕ

Часопис Живи језици даје сагласност ауторима да депонују објављени PDF документ у дигитални репозиторијум своје установе или да га објаве на личној страници аутора (укључујући веб странице друштвених мрежа, као што суResearchGate, Academia.edu и друге), у било ком тренутку након објављивања. У том случају је потребно навестипотпуни библиографски податак (аутор, наслов чланка, наслов часописа, свеска, издање и пагинација) о оригиналнојпубликацији и HTML везу до ДОИ броја објављеног чланка.

АУТОРСКА ПРАВА

Аутори задржавају ауторска права на радове објављене у часопису Живи језици. Објављивањем у часопису даје се право издавачу да буде наведен као оригинални издавач у случају поновног објављивања. Сем тога, аутор је сагласан да издавач сме да дистрибуира објављени рад  у свим облицима и медијима, у складу са правилима Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0). Ова лиценца дозвољава комерцијалну и некомерцијалнудистрибуцију чланка ако је име аутора правилно наведено и ако чланак остаје непромењен. У даљој употреби чланкаморају се навести потпуне библиографске информације о оригиналном прилогу објављеном у часопису (аутор, насловчланка, наслов часописа, свеска, издање и пагинација), као и HTML веза до ДОИ броја.

Аутори имају право да састављају посебне, додатне уговорне аранжмане за неискључиву дистрибуцију објављеног радау часопису (на пример, објављивање у репозиторијуму установе или у књизи), уз обавезно навођење првобитногобјављивања у часопису Живи језици.

ОДРИЦАЊЕ ОДГОВОРНОСТИ

Ставови изнети у објављеним радовима не изражавају ставове уредника часописа Живи језици. Аутори преузимајуправну и моралну одговорност за идеје изнете у чланцима. Издавач не сноси никакву одговорност у случајуподношења било каквих захтева одштете.