INTERKULTURNA KOMPETENCIJA U NASTAVI STRANIH JEZIKA – PREDLOG ZA METODE I TEHNIKE U NASTAVNOJ PRAKSI
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2019.39.1.4Ključne reči:
interkultura, kultura, interkulturna komunikativna kompetencija, strani jezik, glotodidaktika, metode, tehnikeApstrakt
U mnogim evropskim obrazovnim sistemima interkulturni model učenja stranih jezika integrisan je u modernu glotodidaktiku, dok se interkulturna komunikativna kompetencija postavlja kao ishod i cilj nastave. Interkulturna komunikativna kompetencija i dalje predstavlja novost u nastavnom procesu. Često se dešava da kulturološki sadržaji u udžbenicima ne bivaju analizirani, a interkulturna komponenta zanemarena prilikom učenja stranog jezika. Ipak, razvoj svesti o polaznoj i ciljnoj kulturi u integrisanom učenju jezika i kulture bitan je iz više razloga i predstavlja važan elemenat svesti i identiteta pojedinca koji se na kraju tako osmišljenog obrazovanja lakše snalazi u multukulturnom društvu. Cilj ovog rada je da objasni i opravda mesto koje interkulturna kompetencija zauzima u savremenoj glotodidaktici i da ponudi predloge za kreativnu primenu metoda unutar i van učionice.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).