СИНТАКСИЧКЕ ОСОБЕНОСТИ НАУЧНОГ СТИЛА У УЏБЕНИЦИМА РУСКОГ ЈЕЗИКА СТРУКЕ ЗА ХУМАНИСТИЧКИ ПРОФИЛ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.10Кључне речи:
руски језик струке, уџбеник руског језика струке, научни стил, настава стилистике, језик наукеСажетак
Предмет рада је опис и анализа синтаксичких особености на- учног стила у домаћим уџбеницима руског језика струке за хуманистички профил. Описана је специфичност функционисања научног стила, његова стандардизована структура и типске конструкције, истакнут неодређенолични, уопштенолични и безлични карактер језика науке. Стилистичка анализа научних текстова у поменутим уџбеницима показала је да се специфичност језика науке у великој мери испољава управо на синтаксичком нивоу, што има значајне им- пликације за методику наставе језика струке – издвајање обавезног синтаксичког минимума за различите етапе наставе, начин организације и презентације језичке грађе, као и формирање објективне
лингвистичке базе за развијање навика читања, превођења и самосталног служења научно-стручном литературом.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).