SINTAKSIČKE OSOBENOSTI NAUČNOG STILA U UDŽBENICIMA RUSKOG JEZIKA STRUKE ZA HUMANISTIČKI PROFIL
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.10Ključne reči:
ruski jezik struke, udžbenik ruskog jezika struke, naučni stil, nastava stilistike, jezik naukeApstrakt
Predmet rada je opis i analiza sintaksičkih osobenosti na- učnog stila u domaćim udžbenicima ruskog jezika struke za humanistički profil. Opisana je specifičnost funkcionisanja naučnog stila, njegova standardizovana struktura i tipske konstrukcije, istaknut neodređenolični, uopštenolični i bezlični karakter jezika nauke. Stilistička analiza naučnih tekstova u pomenutim udžbenicima pokazala je da se specifičnost jezika nauke u velikoj meri ispoljava upravo na sintaksičkom nivou, što ima značajne im- plikacije za metodiku nastave jezika struke – izdvajanje obaveznog sintaksičkog minimuma za različite etape nastave, način organizacije i prezentacije jezičke građe, kao i formiranje objektivne
lingvističke baze za razvijanje navika čitanja, prevođenja i samostalnog služenja naučno-stručnom literaturom.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).