МОДАЛНОСТ ПРИОРИТЕТА У ПОЛИТИЧКОМ ПИСАЊУ – СЛУЧАЈ ИЗВЕШТАЈА ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ О СРБИЈИ ЗА 2019. ГОДИНУ
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2020.40.1.2Кључне речи:
политичко писање, модалност, модалност приоритета, облигативи, субјективностСажетак
Циљ овог рада је да идентификује и анализира модалне фразе које су искоришћене у Извештају Европске комисије о Србији за 2019. годину и да те податке искористи да донесе закључке о модалности у политичком писању уопште. По прегледању извештаја, уочено је 560 фрази са модалним значењем. Најчешћи модални облици у извештају су модални глаголи need и should и прилози still и yet, али је у извештају употребљен и широк асортиман других глагола, придева, партиципа и именица са модалним значењем. Глагол који прати модални облик је често у пасиву, што потенцијално указује на говорне чинове заштите саговорниковог образа. Скоро сви модали у извештају спадају у категорију модалности приоритета, где је деонтичка модалност далеко чешћа од телеолошке, а булетичка модалност је у потпуности одсутна. Сви модали приоритета у извештају су директиви, прецизније облигативи. Коначно, применом тестова кондиционалности и интерогације, утврђено је да су сви модални глаголи приоритета у извештају субјективни. Закључак овог рада је да је овај текст, као и већина политичког писања, у суштини модалне природе.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Овај рад је под Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори који објављују у овом часопису пристају на следеће услове:
- Аутори задржавају ауторска права и пружају часопису право првог објављивања рада и лиценцирају га под окриљем Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License која омогућује другима да деле рад уз услов навођења ауторства и изворног објављивања у овом часопису.
- Аутори могу да израде засебне, уговорне аранжмане за не-ексклузивну дистрибуцију рада објављеног у часопису (нпр. постављање у институционални репозиториј или објављивање у књизи), уз навођење да је рад изворно објављен у овом часопису.
- Ауторима је дозвољено и подстичу се да поставе објављени рад он-лине (нпр. у институционалном репозиторију или на својим мрежним страницама) пре и током поступка пријаве, с обзиром на то да такав поступак може водити продуктивној размени идеја, те ранијој и већој цитираности објављеног рада (уп. The Effect of Open Access).