DVA NAČINA SPROVOĐENjA JEZIČKE OBRAZOVNE POLITIKE: ODOZGO-NA-DOLE I ODOZDO-NA-GORE
PRIKAZ JEDNE STUDIJE SLUČAJA
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2020.40.1.11Ključne reči:
jezička obrazovna politika, jezička politika i planiranje, nastava stranih jezika, engleski jezik, visoko obrazovanjeApstrakt
Cilj ovog rada je da, kroz detaljan pregled literature, pruži uvid u koncepte jezičke politike i planiranja kao i jezičke obrazovne politike, jer se upravo jezička obrazovna politika bavi jezicima u formalnim obrazovnim sistemima. Budući da engleski jezik zauzima značajno mesto u univerzitetskoj nastavi i da je većina literature kao i publikacija sa SCI (Science Citation Index) liste na engleskom, poznavanje tog stranog jezika se smatra bitnom kvalifikacijom koju akademski građani treba da poseduju, jer im pruža mogućnost da se uključe u međunarodne tokove. Iz tog razloga, u radu je prikazana studija slučaja sprovođenja jezičke obrazovne politike na Poljoprivrednom fakultetu u Kruševcu Univerziteta u Nišu. Bitno je naglasiti da cilj rada nije da prikaže koji način sprovođenja jezičkih obrazovnih politika je bolji, već da pruži uvid u načine njihovog funkcionisanja.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).