FRANCUSKI KAO PRVI STRANI JEZIK U ZAVRŠNIM GODINAMA GIMNAZIJE: UDŽBENICI OBJAVLJENI U SRBIJI OD 1957. GODINE DO DANAS
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.8Ključne reči:
francuski jezik, udžbenici, gimnazija, ciljevi, tekstovi, aktivnosti, kultura, naloziApstrakt
Učenje/nastava francuskog jezika u dve završne godine gimnazijskog školovanja predmet je ovog članka, urađenog s namerom da se, na osnovu sumarnog preseka, podstakne razmišljanje o mogućem daljem metodičko-didaktičkom delovanju i pisanju udžbenika. Primenom deskriptivne i analitičko-komparativne metode, odnosno eksplorativno-interpretativnog postupka, na korpusu izabranih udžbenika objavljenih u Srbiji u poslednjih šezdeset godina, došli smo do zaključka da u svakom metodološkom periodu postoje udžbenici čija koncepcija je usklađena sa saznanjima nauka relevantnih za učenje / nastavu francuskog jezika. Najveću razliku u odnosu na strana izdanja vidimo u nepostojanju višedelnih udžbeničkih kompleta, odnosno u postojanju samo jednog novog udžbenika srpskih autora u XXI veku.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).