SEGMENTNI I SUPRASEGMENTNI FONETSKI MATERIJAL U UDžBENICIMA RUSKOG JEZIKA ZA OSNOVNU ŠKOLU
DOI:
https://doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.9Ključne reči:
fonetski materijal, artikulaciona baza, segmentne/suprasegmentne jedinice i sredstva, segmentna/suprasegmentna dominanta, frekvencijska analiza, udžbenički kompleti Rodničok i OrbitaApstrakt
Cilj ovog rada jeste dokazivanje hipoteze o neophodnosti revizije nastavnog programa za osnovnu školu za ruski jezik u pogledu fonetskog materijala. Ukazujući na ključne razlike fonetskih sistema dva jezika, definisali smo ključne segmentne i suprasegmentne osobine artikulacione baze ruskog jezika. Frekvencijsku analizu fonetskog materijala udžbenika sproveli smo šifrujući i eksplicirajući fonetske (segmentne i suprasegmentne) dominante tematizovane u aktuelnim udžbeničkim kompletima. Pratili smo njihovu učestalost u čitavom kompletu i poredili je međusobno i s ekspliciranim osobinama artikulacione baze ruskog jezika. Potvrđena je pretpostavka neophodnosti revizije nastavnog programa: dvostruko manje su zastupljene suprasegmentne dominante u udžbenicima (akcenat reči, redukcija vokala, intonacija), ključne u ruskoj artikulacionoj bazi, dok je ključna segmentna dominanta (parni tvrdi/meki glasovi) zastupljena u naznakama.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo-Deli pod istim uslovima 4.0 Internacionalna licenca.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga pod okriljem Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License koja omogućuje drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu da izrade zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad on-line (npr. u institucionalnom repozitoriju ili na svojim mrežnim stranicama) pre i tokom postupka prijave, s obzirom na to da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja, te ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. The Effect of Open Access).